Czy premia za ulepszenie zwiększa wartość początkową
CIT | Środki trwałe podlegające już amortyzacji mogą być w jej trakcie modernizowane. Nie każdy składnik wynagrodzenia wypłacanego pracownikom zaangażowanym w te czynności jest doliczany do podstawy dokonywania odpisów.
Omawiając zagadnienie premii wypłacanych pracownikom zaangażowanym w ulepszenie środka trwałego i ich wpływu na wartość początkową tego środka, należy rozróżnić dwa przypadki:
- gdy premia przyznawana jest pracownikom w tytułu wykonywanej przez nich pracy, bez związku z ulepszeniem danego środka trwałego oraz
- gdy przyznanie premii związane jest z pracą nad ulepszeniem określonego środka trwałego.
Gdy nie ma związku
Jak wynika z art. 16g ust. 1 pkt 2 w zw. z art. 16g ust. 4 ustawy o CIT do wartości początkowej środka trwałego (wytworzonego we własnym zakresie) powinno się doliczyć również wynagrodzenia za pracę (oraz pochodne) pracowników realizujących zadania związane z wytworzeniem tego środka. W związku z takim brzmieniem przepisu pojawia się pytanie, czy premie wypłacane pracownikom w czasie ulepszania środka trwałego, mimo że nie są związane z pracą wykonaną nad ich ulepszeniem, powinny zwiększać wartość początkową ulepszanego środka trwałego.
Zgodnie z art. 16g ust. 1 ustawy o CIT za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w razie wytworzenia środków trwałych we własnym zakresie uważa się koszt ich wytworzenia. W świetle art. 16g ust. 4 ww. ustawy, za koszt wytworzenia uważa się natomiast wartość, w cenie nabycia, zużytych do wytworzenia środków trwałych: rzeczowych składników...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta