Gdy firma wzywa z wakacji
rozliczenia | Zwrot wydatków za bilet lotniczy pracownikowi odwołanemu z urlopu nie jest elementem wynagrodzenia podwładnego. Wypłacona z tego tytułu kwota powiększy pozostałe koszty rodzajowe.
Agnieszka Bojar
Zgodnie z art. 152 kodeksu pracy (dalej: k.p.) pracownikowi przysługuje prawo do corocznego nieprzerwanego i płatnego urlopu wypoczynkowego, którego to prawa nie może się zrzec. Wymiar przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego jest uzależniony od jego wykształcenia i stażu pracy.
Urlopy wypoczynkowe powinny być ustalane z wyprzedzeniem nawet kilkumiesięcznym, aby w firmie był zapewniony normalny i nieprzerwany tok pracy. Firmy mają w tym zakresie do dyspozycji plan urlopów. Pracodawca, ustalając taki plan, powinien brać pod uwagę wnioski pracowników.
Przepisy kodeksu pracy przewidują możliwość odwołania pracownika z urlopu. Zgodnie z art. 167 k.p. pracodawca może przerwać pracownikowi wypoczynek tylko wtedy, gdy jego obecności w firmie wymagają okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu.
Przepisy kodeksu pracy nie zawierają katalogu przyczyn, które uzasadniają odwołanie pracownika z urlopu. Przykładowo może być to nagła konieczność zastąpienia innego pracownika, choroba osoby zastępującej, pożar lub inny kataklizm, awaria i potrzeba pilnej naprawy specjalistycznych maszyn i urządzeń, kontrola organów podatkowych, a więc takie sytuacje, które wymagają...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta