Wymiana waluty jest obojętna podatkowo
Gdy środki pieniężne pochodzą z pożyczki udzielonej w walucie obcej, różnice kursowe powstają dopiero przy jej ostatecznej spłacie.
We wrześniu 2011 r. organ podatkowy określił spółce wysokość zobowiązania podatkowego. Chodziło o CIT za 2008 r. Zdaniem fiskusa firma zaniżyła w deklaracji podatkowej wysokość przychodu, bo nie uwzględniła dodatnich różnić kursowych zrealizowanych od własnych środków pieniężnych. Tym samym w ocenie urzędników naruszyła art. 12 ust. 1 pkt 1 oraz art. 15a ust. 1 i ust. 2 pkt 3 ustawy o CIT. Okazało się, że spółka zawarła umowy pożyczki w euro z holenderskim kontrahentem. Pieniądze wpływały na jej rachunek walutowy. Następnie wymieniane były na polską walutę i przekazywane na rachunek złotowy. Odsprzedając walutę, w związku ze zmianą wartości złotego, spółka rozpoznała dodatnie różnice kursowe i część z nich – zdaniem organu – błędnie ujęła na koncie „środki trwałe w budowie", powodując obniżenie wartości poniesionych nakładów inwestycyjnych (art. 16g ust. 4 i 5 ustawy o CIT). Pozostałą kwotę spółka...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta