Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zawał wkracza do gimnazjum

14 lipca 2014 | Rzecz o zdrowiu | Karolina Kowalska
źródło: Corbis

Co siódmy gimnazjalista ma nadciśnienie, a co piąty nadwagę. Na udar i zawał polskie dzieci pracują od najmłodszych lat. 
I doczekają się ich nawet po dwudziestce.

Przy wzroście 160 cm warszawiak Kuba waży 82 kilogramy. Właśnie skończył podstawówkę. Koledzy wołali na niego „Duży", ale po wakacjach rozejdą się po gimnazjach i nowa ksywka może być mniej delikatna. Kuba boi się, że teraz będzie „Tłuściochem" albo „Słoniem", z powodu którego już raz zmienił klasę. Nie będzie jedynym otyłym dzieckiem w szkole, ale tylko on aż tak przejmuje się swoją wagą. Przytył dopiero trzy lata temu, po rozwodzie rodziców.

Chłopcy tyją bardziej

Większość „dużych" kolegów Kuby do swoich rozmiarów przyzwyczajona jest od dziecka. Już jako kilkulatki były w 95.–97. centylu wagi i już z niego nie zeszły.

– Nadwagę lub otyłość ma co piąte dziecko w Polsce, a są badania, które mówią nawet o co trzecim – mówi prof. Małgorzata Myśliwiec z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (GUMed), członek rad naukowych programów Gdański Model Promocji Zdrowia „6-10-14" i „PoZdro".

– W województwie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9888

Wydanie: 9888

Spis treści
Zamów abonament