Jak amortyzować auta o wartości początkowej ponad 20 000 euro
OGRANICZENIA | Przedsiębiorca musi ustalić, jaka część każdego odpisu dotyczy wartości samochodu nieprzekraczającej limitu ustalonego w przepisach o CIT i tylko tę ma prawo ująć w kosztach podatkowych. Nadwyżki nie może rozliczyć.
Marcin Szymankiewicz
- ABC sp. z o.o. posiada samochody osobowe zaliczone do jej majątku trwałego. Samochody te zostały nabyte przez spółkę ABC. Wartość początkowa niektórych z nich przekracza 20 000 euro. Czy ma to jakiś wpływ na amortyzację tych pojazdów? – pyta czytelnik.
Kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z art. 16a–16m ustawy o CIT, z uwzględnieniem art. 16 ustawy o CIT (art. 15 ust. 6 ustawy o CIT).
Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów z tytułu zużycia samochodu osobowego, dokonywanych według zasad określonych w art. 16a–16m ustawy o CIT, w części ustalonej od wartości samochodu przewyższającej równowartość 20 000 euro przeliczonej na złote według kursu średniego euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia przekazania samochodu do używania (art. 16 ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT).
Wysokość rocznego odpisu amortyzacyjnego uzyskuje się przez pomnożenie wartości początkowej środka trwałego oraz stosowanej rocznej stawki amortyzacyjnej (w przypadku samochodów osobowych amortyzowanych metodą liniową przede wszystkim będzie to stawka amortyzacyjna 20 proc.). Wysokość miesięcznego albo kwartalnego odpisu ustala się przez podzielenie rocznego odpisu odpowiednio przez 12...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta