Wolne w czasie wypowiedzenia płatne jak ekwiwalent za urlop
Pracownik, który do czasu rozwiązania wymówionej mu umowy został zwolniony z obowiązku świadczenia pracy, musi otrzymać za ten okres pensję. Ale przepisy nie regulują zasad jej naliczania.
- Pracodawca zdecydował się zwolnić za wypowiedzeniem osobę zatrudnioną na stanowisku handlowca. Główną przyczyną jego decyzji jest utrata zaufania. Pracownika tego obowiązuje jednomiesięczny okres wypowiedzenia, który upłynie z ostatnim dniem sierpnia br. Handlowiec jest zatrudniony w podstawowym systemie czasu pracy i pracuje od poniedziałku do piątku po osiem godzin dziennie. Chcemy go zwolnić ze świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia. Czy możemy to zrobić? Jeśli tak, to w jaki sposób należy ustalić wysokość pensji za ten okres? – pyta czytelniczka.
Przepisy prawa pracy nie zawierają regulacji dotyczących zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy. Pracodawca może to zrobić na dwa sposoby. Może podjąć jednostronną decyzję albo zawrzeć z pracownikiem – za jego zgodą – porozumienie w tej sprawie. Orzecznictwo Sądu Najwyższego nie jest bowiem w tej kwestii jednolite.
Rozbieżne poglądy
Jak wynika z wyroku SN z 24 września 2003 r. (I PK 324/02, OSNP 2004/18/313), apracodawca może podjąć jednostronną decyzję o zwolnieniu etatowca z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia umowy,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta