Ewidencja zależy od tego, czego dotyczy wpłacona zaliczka
KONTA | Różnice pomiędzy ujmowaniem przedpłat na dostawę wewnątrzwspólnotową i na krajową sprzedaż towarów wynikają między innymi z odmiennego traktowania tych czynności w VAT.
Wykazywanie w księgach zaliczek na dostawy oraz ich prezentacja w sprawozdaniu finansowym dostawcy uzależnione są przede wszystkim od celu, na jaki zaliczki te zostały wpłacone. Chodzi mianowicie o odpowiedź na pytanie, czy zaliczki te:
- zostały wpłacone na poczet wyrobów gotowych, usług lub towarów, których sprzedaż powoduje obowiązek wykazania przychodów w segmencie A rachunku zysków i strat „Przychody netto ze sprzedaży", czy też
- dotyczą przyszłej sprzedaży innych aktywów posiadanych przez spółkę.
Na ewidencję zaliczek wpływ ma także to, czy dotyczą sprzedaży krajowej, czy też wewnątrz- wspólnotowej dostawy towarów. W tym przypadku zasadnicza różnica polega na ujęciu VAT od wartości takiej zaliczki.
Czy trzeba wykazać podatek
Główną różnicą w ewidencji zaliczek na dostawy pomiędzy wewnątrzwspólnotową dostawą towarów a dostawą krajową jest ewidencja podatku od towarów i usług w związku z otrzymaniem zaliczki. W obrocie krajowym ma zastosowanie art. 19a ust. 8 ustawy o VAT. Zgodnie z nim jeżeli przed realizacją dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, w szczególności:
- przedpłatę,
- zaliczkę,
- zadatek,
- ratę,
- wkład budowlany lub mieszkaniowy przed ustanowieniem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta