Czytelnicy pytają "Rz" odpowiada
Prezentujemy najczęściej zadawane pytania i wątpliwości, na które odpowiadają eksperci resortu pracy.
- Komu przysługuje Karta Dużej Rodziny?
Karta Dużej Rodziny przysługuje każdemu członkowi rodziny wielodzietnej. Przez rodzinę wielodzietną rozumie się rodzinę, w której rodzic (rodzice), w tym rodzice zastępczy i osoby prowadzące rodzinne domy dziecka, oraz małżonek rodzica mają na utrzymaniu co najmniej troje dzieci. Dochód rodziny nie jest kryterium przyznania Karty Dużej Rodziny.
- Na jak długo przyznawana jest Karta Dużej Rodziny?
Karta Dużej Rodziny przyznawana jest dzieciom do ukończenia 18. lub 25. roku życia, jeśli uczą się jeszcze w szkole lub studiują. Rodzice mogą korzystać z Karty Dużej Rodziny dożywotnio. Osobom niepełnosprawnym powyżej 18 roku życia Karta Dużej Rodziny wydawana jest na czas obowiązywania orzeczenia o niepełnosprawności.
- Jak wygląda Karta Dużej Rodziny?
Karta Dużej Rodziny posiada jeden, ogólnopolski wzór. Ma wymiary 54x85,6 mm (takie, jak np. karta płatnicza lub kredytowa). Karta Dużej Rodziny jest spersonalizowana. Oznacza to, że znajduje się na niej imię i nazwisko oraz numer PESEL jej posiadacza. Dodatkowo podana jest data ważności, jej numer, skrót „KDR" pisany alfabetem Braille'a oraz elementy zabezpieczające przed jej podrobieniem.
- Jak i gdzie należy się zgłosić po Kartę Dużej Rodziny?
Aby ją otrzymać należy złożyć wniosek w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta