Przedstawiciel rozliczy VAT za firmę
Zagraniczni podatnicy mogą, a czasem mają obowiązek, współpracować z podmiotami, które będą ich reprezentować w ramach wykonywania obowiązków wobec fiskusa. Pełniący taką funkcję musi spełniać określone warunki.
Obowiązek ustanawiania przedstawicieli podatkowych – jak wynika z art. 18a ust. 1 ustawy o VAT – ciąży na podatnikach (tj. osobach prawnych, jednostkach organizacyjnych niemających osobowości prawnej oraz osobach fizycznych, wykonujących samodzielnie działalność gospodarczą w rozumieniu VAT, bez względu na cel lub rezultat tej działalności – zob. art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o VAT), jeżeli łącznie spełnione są dwa warunki:
- podatnicy ci nie posiadają siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia tej działalności na terytorium państwa członkowskiego UE,
- podlegają oni obowiązkowi zarejestrowania się jako podatnicy VAT czynni (a więc nie są zwolnieni z obowiązku rejestracji; zwolnienia podatników zagranicznych z obowiązku rejestracji wynikają przede wszystkim z rozporządzenia ministra finansów z 6 kwietnia 2004 r. w sprawie określenia podatników niemających obowiązku składania zgłoszenia rejestracyjnego, DzU nr 58, poz. 558 ze zm.).
Obowiązek zarejestrowania się jako podatnik VAT czynny może wystąpić wyłącznie w razie wykonywania przez zagranicznego podatnika czynności podlegających opodatkowaniu VAT w Polsce. Dlatego też obowiązek ustanawiania przedstawicieli podatkowych nie ciąży nigdy na podatnikach zagranicznych, którzy takich czynności nie wykonują. Potwierdziła to Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 22 stycznia 2014 r. (IBPP4/443-487/13/LG), w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta