Gdy koszty remontu zaliczane są na poczet czynszu
Jeśli na podstawie umowy z gminą spółka poniosła wydatki, które podlegały kompensacie z kwotami za dzierżawę, to ich zwrot nie może być traktowany jako zapłata za usługę.
Spółka świadcząca usługi zdrowotne dzierżawi w tym celu budynki od gminy. Budynki te nie spełniały wymogów koniecznych dla prowadzenia działalności zdrowotnej. Dlatego umowa z gminą przewidywała, że spółka przeprowadzi w nich prace remontowo-modernizacyjne. Wydatki remontowe miały być zaliczane spółce na poczet czynszu. Do wykonania prac spółka zatrudniała firmy zewnętrzne, które wystawiały faktury z VAT. W listopadzie 2012 r. spółka podpisała z gminą porozumienie co do rozliczenia czynszu i wydatków remontowych za lata 2008–2012. W konsekwencji wystawiła dla gminy fakturę VAT obejmującą całość wydatków remontowych. Od tych kosztów odliczony został należny gminie czynsz, a spółka otrzymała równowartość nadpłaconego czynszu. Koszty te na fakturze wykazano jako zwolnione. W interpretacji fiskus...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta