Koniec prawa do uproszczeń
Powstanie obowiązku badania rocznego raportu oznacza, że jednostka będzie musiała zmienić stosowaną dotychczas politykę rachunkowości, jeżeli przyjęła w niej dopuszczone ustawą ułatwienia w zakresie wyceny czy leasingu.
Jeżeli sprawozdanie finansowe jednostki będzie podlegało badaniu po raz pierwszy, to należy pamiętać o tym, że wraz z powstaniem obowiązku badania jednostka traci prawo do stosowania uproszczeń.
Według Krajowego Standardu Rachunkowości nr 7 „Zmiana zasad (polityki) rachunkowości, wartości szacunkowych, poprawianie błędów, zdarzenia następujące po dniu bilansowym – ujęcie i prezentacja" (KSR nr 7) powstanie obowiązku poddania badaniu sprawozdania finansowego wiąże się z utratą możliwości stosowania niektórych uproszczeń.
Uwaga! Utratę prawa do stosowania tych uproszczeń przyjmuje się za zmianę zasad (polityki) rachunkowości (punkt 3.6 KSR nr 7).
Jak i kiedy
Sposób przeprowadzenia zmian zasad rachunkowości oraz ich termin reguluje art. 8 ust. 2 uor. Według tego przepisu w celu rzetelnego i jasnego przedstawienia sytuacji jednostka może, ze skutkiem od pierwszego dnia roku obrotowego, bez względu na datę podjęcia decyzji, zmienić dotychczas stosowane rozwiązania na inne, przewidziane ustawą....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta