Zniszczenie towaru bez patentu nie wymaga korekty
Konieczność likwidacji zapasów z mocy wyroku sądu to zdarzenie, na które spółka nie ma wpływu. Firma nie przyczynia się do niewykorzystania tych rzeczy do działalności opodatkowanej i nie musi oddawać podatku odliczonego przy zakupie.
Marcin Szymankiewicz
Firma ABC zajmuje się sprzedażą hurtową. Jeden z dostawców (producent nabywanego przez nas towaru) przegrał sprawę w sądzie z firmą posiadającą patent na ten towar (również produkującą ten typ towaru). Orzekający w sprawie sąd prawomocnym wyrokiem nakazał firmie ABC zniszczyć nabyte od tego dostawcy towary, jako że były wyprodukowane z naruszeniem praw patentowych innej firmy. Wartość zniszczonego towaru w cenie zakupu obciążyła pozostałe koszty operacyjne firmy ABC. Przy jego zakupie ABC odliczyła podatek naliczony. Czy musi ona skorygować odliczony podatek naliczony od towarów zniszczonych na podstawie wskazanego wyroku? – pyta czytelnik.
W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy o VAT, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (art. 86 ust. 1 in principio ustawy o VAT).
Oznacza to, że prawo do obniżenia kwoty podatku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta