Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Na jakich zasadach funkcjonuje zwolnienie z VAT

28 lipca 2014 | Ekspert księgowy

To, że przedsiębiorca nie odliczył podatku przy nabyciu sprzętu, nie oznacza, że nie zapłaci go po jakimś czasie przy zbyciu. Usunięcie definicji towarów używanych oznacza inne skutki takich transakcji niż przed zmianą przepisów.

Grzegorz Gębka

1 stycznia 2014 r. zmieniły się przepisy dotyczące opodatkowania podatkiem od towarów i usług rzeczy, przy nabyciu których podatnikowi nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego. Funkcjonująca do tej pory regulacja miała za podstawę definicję towaru używanego. Została ona zastąpiona przepisami, które w odmienny sposób formułują przesłanki do korzystania ze zwolnienia. A to u wielu podatników – niekoniecznie zasadnie – powoduje spore zakłopotanie.

Tak było...

Począwszy od 1 stycznia 2009 r. aż do końca 2013 r., zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT zwolniona z podatku była dostawa towarów używanych, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów sprzedającemu nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Za towary używane zaś uznawano (art. 43 ust. 2 ustawy o VAT w ówczesnym brzmieniu) ruchomości, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku po nabyciu prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel.

Przepisy w obowiązującym w tamtym czasie brzmieniu zostały (słusznie zresztą) uznane za niezgodne z dyrektywą 112 (zob. orzeczenie NSA z 28 lutego 2013 r., I FSK 627/12), co też się stało przyczynkiem do ich zmiany (zob. uzasadnienie projektu ustawy z 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9900

Wydanie: 9900

Spis treści
Zamów abonament