Przedsiębiorca w związku małżeńskim nie jest w pełni samodzielny
FIRMA | Małżonkowie, gdy pozostają w ustroju wspólności majątkowej, przy wykonywaniu niektórych czynności dotyczących prowadzonej przez nich działalności gospodarczej będą potrzebowali zgody męża lub żony.
Łukasz Sitek
To dlatego, że za niektóre zobowiązania związane z prowadzeniem biznesu mogą ponosić odpowiedzialność wspólnie. Tylko wtedy, gdy przedsiębiorstwo należy do majątku osobistego małżonka, za zobowiązania, które powstały w związku z jego prowadzeniem, ponosi odpowiedzialność wyłącznie on. Dlatego gdy mąż i żona albo tylko jedno z nich decyduje się na założenie własnej firmy, lepiej, by angażowało do tego wyłącznie swój majątek osobisty. Uniknie wtedy konieczności informowania o niektórych czynnościach drugiego małżonka czy wręcz – w pewnych przypadkach – konieczności uzyskania jego zgody.
Moje, więc sam decyduję
Pełną samodzielność ma jedynie ten małżonek, który prowadzi firmę opartą na składnikach stanowiących jego majątek osobisty. Decyzje dotyczące zarządu firmą i jej poszczególnymi składnikami może podejmować sam.
Firma staje się majątkiem osobistym małżonka na skutek różnych czynności, m.in. poprzez zniesienie wspólności majątkowej. Mogła też być nabyta przed powstaniem wspólności majątkowej albo na skutek dziedziczenia (wtedy należy do majątku osobistego obdarowanego, chyba że darczyńca inaczej zdecydował i przekazał firmę obojgu małżonkom).
Gdy prowadzona firma stanowi majątek osobisty małżonka, ten może swobodnie nią rozporządzać, np. sprzedać. Jego współmałżonek nie musi się z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta