Podatek niekoniecznie tam, gdzie faktycznie organizowana jest impreza
Miejsce świadczenia usług na rzecz podatnika określa się zgodnie z lokalizacją jego siedziby. Jednak zawartość pakietu dla uczestnika konferencji czy targów może sprawić, że ta ogólna zasada nie będzie miała zastosowania.
W przypadku świadczenia usług bardzo istotne dla prawidłowego rozliczenia VAT jest określenie miejsca świadczenia danej usługi. Od miejsca świadczenia zależy, czy dane świadczenie podlega opodatkowaniu VAT w Polsce. Dotyczy to również usług związanych z konferencjami, targami i wystawami. Wachlarz wariantów do rozpatrzenia jest tu bardzo szeroki.
W przypadku usług świadczonych między podatnikami podstawowe znaczenie dla ustalenia miejsca świadczenia usług ma art. 28b ust. 1–3 ustawy o VAT. Należy tutaj wskazać, że art. 28a ustawy o VAT wprowadza drugą, obok art. 15 tej ustawy, definicję podatnika. Definicja ta ma zastosowanie tylko w przypadku ustalenia miejsca świadczenia usług (por. interpretację Izby Skarbowej w Warszawie z 15 stycznia 2014 r., IPPP3/443-988/13-2/LK).
>Definicja podatnika stosowana przy ustalaniu miejsca świadczenia usług
Przez podatnika, na potrzeby stosowania przepisów o miejscu świadczenia usług, rozumie się:
a) podmioty, które wykonują samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, lub działalność gospodarczą odpowiadającą tej działalności, bez względu na cel czy rezultat takiej działalności, z uwzględnieniem art. 15 ust. 6 ustawy o VAT,
b) osobę prawną niebędącą podatnikiem na podstawie lit. a, która jest zidentyfikowana lub obowiązana do identyfikacji do celów podatku lub...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta