Bestsellery
1.
Wojciech Cejrowski po wyprawach do Amazonii w „Wyspie na prerii" (Zysk i S-ka) powrócił na amerykańskie szlaki, do Stanów Zjednoczonych. Miejsce, które opisuje, rekomenduje następująco: „Rzecz dzieje się w Arizonie, tuż przy granicy z Meksykiem. Dziki Zachód dawno przestał być dziki, ale mieszkańcy prerii wciąż o tym zapominają. Preria jest trochę dzika, trochę współczesna. Nie jest zacofana! Po prostu poszła w inną stronę niż nasza cywilizacja". Dobrze, że są jeszcze takie enklawy.
2.
We „Władcy liczb" (Znak) Marek Krajewski cofa się do roku 1956, a więc do czasów stosunkowo odległych, choć nie tak dawnych, o których pisał ostatnimi laty, przenosząc się wraz ze swym bohaterem komisarzem Edwardem Popielskim do przedwojennego Lwowa. Teraz Popielski mieszka we Wrocławiu, gdzie pracuje w kancelarii mecenasa Becka rzekomo jako pełnomocnik procesowy, a naprawdę jako prywatny detektyw, co samo w sobie w warunkach PRL-owskich jest zajęciem aż nadto ekscentrycznym. Ze swą kuzynką mieszka na Grunwaldzkiej, w wolnych chwilach czyta Cycerona i rozpamiętuje lwowską przeszłość. Ale że nic nie stoi w miejscu, i we Wrocławiu trafiają mu się sprawy z gatunku wyjątkowych, jak ta – dotycząca testamentu – którą zajmuje się we „Władcy liczb".
Odniosłem wrażenie, że naturalna...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta