Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Spór o prawo trwa od wieków

11 października 2014 | Prawo | Grzegorz Łyś
autor zdjęcia: Tomasz Wawer
źródło: Rzeczpospolita

W średniowieczu wykładano prawo rzymskie, nie krajowe. W XX w. przedmioty historyczne były mniej lubiane.

W ostatnich latach liczba studentów prawa w Polsce znacznie przekraczała 50 tys. osób. Prawo to najstarszy, obok medycyny, i niezmiennie od średniowiecza jeden z najczęściej wybieranych kierunków studiów w kraju.  Nowy rozdział w nauczaniu prawa w Polsce zaczął się wraz z transformacją ustrojową. W ciągu ćwierćwiecza zmienił się gruntownie system prawa, wyrosły nowe pokolenia wykładowców i studentów. Wciąż jednak żywe są stare spory.  Czy po trzyletnich studiach licencjackich zostaje się prawnikiem? Wykładać prawo rzymskie, a może z niego zrezygnować?

Galicyjska ekspansja

W roku akademickim 2014/2015 indeksy otrzyma co najmniej 15 tys. przyszłych prawników. Takiej  armii  nie mógłby sobie z pewnością wyobrazić Kazimierz Wielki, gdy 650 lat temu, wiosną 1364 r., powołał krakowskie Studium Generale i zapoczątkował nauczanie prawa nad Wisłą.

Studium, dzisiejszy Uniwersytet Jagielloński, miało przede wszystkim kształcić, na wzór boloński, jurystów potrzebnych w dziele umacniania i reformowania państwa, administracji, sądownictwa, dyplomacji. Z przewidzianych statutem 11 katedr aż osiem przypadło Wydziałowi Prawa, dwie medycynie, a tylko jedna sztukom wyzwolonym, artes liberales.

Studium przetrwało tylko do śmierci króla w 1370 r. Wkrótce, w 1400 r., dzięki królowej Jadwidze...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9964

Wydanie: 9964

Zamów abonament