W sidłach retorów
„Z chwilą, gdy badanie naukowe zostaje podporządkowane siłom zewnętrznym – ideologii, partiom politycznym, rynkowi – traci ono wolność – wolność myślenia”. Fragment książki „Hodowanie troglodytów. Uwagi o szkolnictwie wyższym i kulturze umysłowej człowieka współczesnego”, która ukazuje się właśnie w „Bibliotece Kwartalnika »Kronos«”
Kiedy Harvey C. Mansfield – wpływowy konserwatywny publicysta związany z tak zwaną szkołą Leo Straussa, profesor politologii w Harvard University – wysłuchał przed laty wykładu Stanleya Fisha o Miltonie, ujęty wymownością prelegenta jął trącać łokciem sąsiada i pytać, kim właściwie jest ów olśniewający retor. Dowiedział się wówczas, że mówca ten nie zawraca sobie głowy podobnymi głupstwami. Nie ma bowiem sensu dociekać, kim naprawdę jest Stanley Fish, gdyż żadnej prawdy (nie tylko o nim, lecz w ogóle) nie ma. Nie ma głębi, wszystko odbywa się na powierzchni i retoryka – powierzchowny dyskurs powierzchownych ludzi – stara się ten stan rzeczy umiejętnie przekazać.
Dzisiejszy Uniwersytet abstrahuje od języka silnych wartości na rzecz umysłowego i moralnego rozmemłania
Wspólnoty interpretacyjne
Urodzony w 1938 roku w Providence (Rhode Island, USA) Stanley Fish to jeden z najważniejszych amerykańskich teoretyków literatury. Doktoryzował się na Uniwersytecie Yale w 1962 roku. Przez wiele lat zajmował stanowisko dziekana na wydziale „sztuk wyzwolonych" Uniwersytetu Illinois w Chicago. Fish jest profesorem literatury angielskiej, prawa i politologii, znawcą poezji Johna Miltona, twórcą reader-response criticism, prądu w nauce o literaturze, wedle którego interpretacja danego tekstu ściśle zależy od przynależności do danej grupy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta