Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dzban czerwonego, pajda razowego

11 października 2014 | Kraj | Krzysztof Kowalski
Gdy El Greco malował „Ostatnią Wieczerzę” nikt nie wiedział, jakiego koloru wino pili apostołowie
źródło: Wikipedia
Gdy El Greco malował „Ostatnią Wieczerzę” nikt nie wiedział, jakiego koloru wino pili apostołowie
Większość starożytnych amfor  zawierała wino
autor zdjęcia: Boris Horvat
źródło: AFP
Większość starożytnych amfor zawierała wino

Dzieje gastronomii | Historia to nie tylko wojny, dynastie, traktaty. Naukowcy coraz śmielej odtwarzają smaki sprzed wieków - pisze Krzysztof Kowalski.

Jezus przemienił wodę w wino, ale w jakie? Czerwone? Białe? Słodkie? Wytrawne? Jakie wina pijał Salomon?

„I począł Noe, mąż oracz sprawować ziemię, i nasadził winnicę" – tak wedle Księgi Rodzaju (IX:20, przekład księdza Jakuba Wujka z 1599 r.) wyglądały początki winiarstwa. Z czasem  wino stało się ważnym elementem kultury, sięgali po nie  w swoich porównaniach poeci i prorocy („Niech mię pocałuje pocałowaniem ust swoich; bo lepsze są piersi twe nad wino" – Pieśń nad Pieśniami).

Enolog, specjalista od procesu winifikacji – dr Elyashiv Drori z Uniwersytetu w Ariel – zamierza dowiedzieć się, po jakie wino sięgali ludzie w czasach biblijnych patriarchów, z jakich szczepów winorośli było tłoczone, bo przecież nie z cabernet sauvignon, merlota  czy rieslinga.

Sięganie do korzeni

– Wytwarzanie chardonnay w Izraelu nie jest niczym porywającym, ponieważ takie wino robione jest w Kalifornii, Australii, Francji, wszędzie. Ale byłoby sztuką zrobić takie wino, które tłoczono w starożytności tylko w Izraelu, ze szczepów, jakie nie rosły nigdzie indziej – deklaruje dr Elyashiv Drori. I działa zgodnie z tą deklaracją.

Jego studenci od trzech lat poszukują na terenie całego kraju dziko rosnącej winorośli. Znaleźli już ponad 100 odmian występujących wyłącznie w Izraelu. W kolejnym etapie badań Elyashiv Drori porównuje je z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9964

Wydanie: 9964

Zamów abonament