Piłki zostały rzucone
O rozkwicie dyscyplin sportu mogą decydować ludzkie charaktery, migracje i klimat. Ale też polityka międzynarodowa, wojny i okupacja.
Mundial za nami, euro przed nami. Euro za nami, mundial przed nami. Piłkarskim rytmem żyje większość europejskich, w tym polskich, kibiców sportu. Szczęśliwi ci, którzy mają w rozgrywkach swoich reprezentantów. Reszcie pozostają kolejki ligowe – tam nasi zawsze górą. Oczywiście „nasi" z perspektywy narodowej, a nie lokalnej.
Futbol zawojował Europę, Amerykę Południową, Afrykę, wdarł się do Azji. Co jednak, gdyby piłka potoczyła się inaczej? Czy w świecie równoległym miejsce futbolu mogłoby zająć na przykład rugby? Czy baseball – jeden z ukochanych sportów Ameryki – mógłby przypłynąć nad Wisłę i uszlachetnić naszego palanta?
A jednak jest okrągła
Wygląda na to, że jedną z pierwszych piłek (do „nogi") przywiózł na polskie ziemie do Krakowa Henryk Jordan – społecznik, propagator ćwiczeń fizycznych, a wówczas również miejscowy radny. Był rok 1899 – wtedy właśnie na Błoniach otwarto park Jordana – miejsce, gdzie młodzież mogła biegać, pływać, gimnastykować się i także pokopać.
Za datę pierwszego meczu piłkarskiego na polskich ziemiach uznano 14 lipca 1894. Historyczne wydarzenie miało miejsce podczas drugiego zlotu Towarzystwa Gimnastycznego Sokół. Krakowiacy (białe koszulki i czarne spodenki) zmierzyli się z gospodarzami lwowiakami (białe koszulki i szare spodenki). Oni też mieli już...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta