Intronizujmy Chrystusa Króla
Kiedy w Polsce toczy się bój o świeckie państwo, w Europie Zachodniej religia w kręgach lewicowych wraca poniekąd do łask, czego przejawem jest zjawisko postsekularyzmu.
W tym nurcie mieści się chociażby Jürgen Habermas, myśliciel uchodzący za jednego z głównych przedstawicieli szkoły frankfurckiej – grupy socjologów mającej znaczący wpływ na młodych buntowników lat 60. ubiegłego wieku.
„Frankfurtczycy" tropili wszelkie przejawy tendencji autorytarnych w mieszczańskiej kulturze niemieckiej, której charakter oddaje przypisywany cesarzowi Wilhelmowi II znany slogan „trzy K" („Kinder, Küche, Kirche" – dzieci, kuchnia, Kościół). Podejrzliwy i krytyczny stosunek do religii wydawał się w przypadku szkoły frankfurckiej czymś oczywistym.
A jednak później Habermas zaczął przewartościowywać swoje poglądy. Dawał temu wyraz podczas toczącej się od roku 2004 debaty z kardynałem Josephem Ratzingerem, którą przywołuje w najnowszym wydaniu „Pressji" (numer 36) redaktor naczelny tego kwartalnika Paweł Rojek. Habermas zaapelował o to, by oświeceniowy rozum porzucił uprzedzenia wobec zachowanego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta