Kiedy można żądać wznowienia postępowania administracyjnego
Ujawnienie nowych faktów lub dowodów może uzasadniać wznowienie zakończonego postępowania administracyjnego. Muszą one być jednak istotne i istnieć w dniu wydania ostatecznej decyzji w tej sprawie.
Zakończenie sprawy ostateczną decyzją nie wyklucza jej wznowienia. Okoliczności uzasadniające takie wznowienie oraz związany z tym tryb postępowania określa ustawa z 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (dalej k.p.a.). Jedną z podstaw do wznowienia postępowania jest wyjście na jaw nowych okoliczności faktycznych lub nowych dowodów. Muszą one: być istotne dla sprawy, istnieć w dniu wydania ostatecznej decyzji w tej sprawie oraz być nieznane organowi, który ją wydał. Dla wznowienia postępowania wystarczą nowe okoliczności faktyczne. Nie muszą to być jednocześnie nowe fakty i nowe dowody. Przesłanki wznowienia postępowania nie stanowi jednak nowa wykładnia przepisów prawnych, gdyż nie jest ona ani nowym faktem, ani nowym dowodem (por. m.in. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w Łodzi z 16 października 1998 r., sygn. I SA/Łd 29/97).
Uchylenie decyzji z powodu ujawnienia nowych okoliczności nie może nastąpić, jeżeli od dnia doręczenia lub ogłoszenia ostatecznej decyzji w tej sprawie upłynęło już pięć lat. Decyzji nie uchyla się również w wypadku, jeżeli w wyniku wznowienia postępowania mogłaby zapaść wyłącznie decyzja odpowiadająca w swojej istocie decyzji dotychczasowej.
Zmiany wymagające uwzględnienia
Zgodnie z art. 75 § 1 k.p.a. dowodem może być wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta