Jak rozliczyć wydatki na użytkowanie pojazdów
Podatnik może mieć pełne prawo do odliczenia VAT naliczonego zawartego w fakturach dokumentujących najem miejsc parkingowych, związanych z najmem powierzchni biurowej. Koszty opłat za parkowanie i za przejazd autostradą w trakcie podróży służbowych dają natomiast prawo do odliczenia jedynie 50 proc. kwoty VAT naliczonego.
Tak wynika z interpretacji dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 25 lipca 2014 r. (IPPP1/443-442/14-4/ISZ).
Podatnik wskazał, że wynajmuje nieruchomości, które wykorzystuje jako biura przeznaczone do prowadzenia działalności gospodarczej. Umowy najmu poszczególnych lokali dotyczą także najmu powiązanych z nimi miejsc parkingowych. Umowy wskazują, że miejsca parkingowe są bezpośrednio i nierozerwalnie związane z powierzchniami biurowymi, których najemcą jest podatnik, pomimo tego, że czynsz najmu miejsc parkingowych płacony jest oddzielnie od czynszu najmu powierzchni biurowych. Do miejsc parkingowych nie są przypisane konkretne pojazdy. Z miejsc parkingowych przynależących do biura podatnika mogą korzystać także jego klienci umówieni na spotkanie w biurze.
Samochody, których dotyczył wniosek, to pojazdy, do których zastosowanie ma art. 86a ust. 1 ustawy o VAT, tj. podatnikowi przysługuje w stosunku do nich ograniczone do 50 proc. prawo do odliczenia VAT naliczonego od związanych z nimi zakupów.
Podatnik pytał, czy w związku z najmem miejsc parkingowych przynależących bezpośrednio do wynajmowanych lokali cała kwota VAT z faktur dokumentujących czynsz najmu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta