Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wdowia renta także po niewiernym mężu

24 października 2014 | Prawo i praktyka | Magdalena Januszewska

Fakt, że małżonkowie 
nie zamieszkiwali razem, 
nie przekreśla szans na otrzymanie renty rodzinnej po śmierci jednego z nich. Nawet wtedy, gdy zmarły pozostawał w konkubinacie.

Wdowy, które przed śmiercią męża nie mieszkały z nim, mają problemy z uzyskaniem renty rodzinnej z ZUS. Choć były żonami, to nie rozwiodły się ani nie orzeczono separacji małżonków.

Wszystko ze względu na art. 70 ust. 3 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z FUS (tekst jedn. DzU z 2013 r., poz. 1440 ze zm.). Zgodnie z nim wdowa, która do dnia śmierci męża nie pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, ma prawo do renty rodzinnej po nim, jeżeli – oprócz spełnienia warunków dotyczących wieku lub wychowywania dzieci – w dniu śmierci męża miała prawo do alimentów z jego strony ustalone wyrokiem lub ugodą sądową. Te same warunki stawia się zresztą rozwiedzionej małżonce.

Źródłem kłopotów jest pojęcie wspólności małżeńskiej. Nie definiują go bowiem ani prawo ubezpieczeń społecznych, ani rodzinne i opiekuńcze.

Mieszkał z konkubiną

Taki kłopot miała pani X. Państwo X pobrali się w latach 80. i zamieszkali u rodziców męża. Mieli dzieci. Po...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9975

Wydanie: 9975

Spis treści
Zamów abonament