Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Janosik to tylko element systemu finansów samorządowych

24 października 2014 | Prawo | Michał Cyrankiewicz
Uczestnicy  debaty  o systemie  wyrówny- wania  dochodów  jednostek samorządu terytorialnego  (od lewej):  Grzegorz  Kubalski,  Związek Powiatów Polskich, Arkadiusz Babczuk, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, Agata Dąmbska, Forum  Od-nowa,  Andrzej Porawski, Związek Miast Polskich, Aleksander Nelicki, Uniwersytet Łazarskiego, Paweł Tomczak, Związek Gmin Wiejskich RP
autor zdjęcia: Waldemar Kompała
źródło: Fotorzepa
Uczestnicy debaty o systemie wyrówny- wania dochodów jednostek samorządu terytorialnego (od lewej): Grzegorz Kubalski, Związek Powiatów Polskich, Arkadiusz Babczuk, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, Agata Dąmbska, Forum Od-nowa, Andrzej Porawski, Związek Miast Polskich, Aleksander Nelicki, Uniwersytet Łazarskiego, Paweł Tomczak, Związek Gmin Wiejskich RP

DEBATA „Rz" | Dyskusja nad systemem wyrównywania samorządowych dochodów powinna toczyć się równolegle 
z rozmową nad zmianą całego systemu ich zasilania.

System, który ma równoważyć dysproporcje w dochodach między bogatymi i biednymi samorządami, okazał się niewydolny. Jego nazwa – na cześć legendarnego zbójnika – również okazała się na wyrost. Jak pokazuje bowiem przykład powiatów, Janosik samorządowy, aby dać biednym, nie zawsze zabiera najbogatszym.

O janosikowym mówi się także najczęściej w kontekście gmin. Okazuje się jednak, że akurat one na tym elemencie systemu wyrównywania dochodów nie zyskują. Aż 75 proc. wpłaconych kwot służy bowiem rekompensowaniu gminom utraconych dodatków mieszkaniowych, a jedynie 25 proc. ma ścisły związek z niskimi dochodami.

O tym, jak zmienić system, dyskutowali w redakcji „Rzeczpospolitej": Arkadiusz Babczuk z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu; Agata Dąmbska z Forum Od-nowa; Grzegorz Kubalski ze Związku Powiatów Polskich; Aleksander Nelicki z Uczelni Łazarskiego, Andrzej Porawski ze Związku Miast Polskich i Paweł Tomczak ze Związku Gmin Wiejskich RP.

Wyrównanie: tak, wypaczenia: nie

Czy system wyrównywania dochodów jednostek samorządu terytorialnego jest niezbędny?

– Nie ma żadnych wątpliwości, że taki system być musi – mówi Grzegorz Kubalski. – Co wcale nie oznacza, że musi on być skonstruowany w taki sposób jak w chwili obecnej.

– Oczywiście, przez lata w Polsce...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9975

Wydanie: 9975

Spis treści
Zamów abonament