Jak umówić się na roboty budowlane
Przedsiębiorca, planując prace budowlane, często skupia się na wyglądzie obiektu. Jednak nie od kształtu budynku, elewacji, aranżacji wnętrza powinien zacząć. Kluczem do sukcesu jest umowa o roboty budowlane.
Czasami – ale naprawdę rzadko – wystarczy krótka umowa określająca, że wykonawca zobowiązuje się do oddania obiektu wykonanego zgodnie z projektem i z zasadami wiedzy technicznej, a inwestor zobowiązuje się do dokonania wymaganych przez właściwe przepisy czynności związanych z przygotowaniem robót, w szczególności do przekazania terenu budowy i dostarczenia projektu, oraz do odebrania obiektu i zapłaty umówionego wynagrodzenia. Problem pojawia się, gdy pomiędzy stronami dochodzi do sporu w sprawie realizacji konkretnych zobowiązań z umowy o roboty budowlane.
Rozważnie wybierz
Najpierw należy rozważnie wybrać wykonawcę. Najlepiej zrobić to, przeprowadzając wywiad gospodarczy lub rozpoznanie w środowisku lokalnym. Można zażądać też od kontrahenta referencji z wcześniejszych robót. Jeżeli jest taka możliwość, to warto również obejrzeć poprzednie prace wykonawcy i porozmawiać z ich inwestorami.
Istotna jest oczywiście płynność finansowa wykonawcy. Dlatego można go poprosić o zaświadczenia o braku zaległości wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i urzędu skarbowego. Warto też sprawdzić, czy wykonawca figuruje w rejestrach długów.
Gdy przedsiębiorca poświęci więcej czasu na przedstawione wyżej czynności, to ma znacznie większe szanse na bezproblemową realizację inwestycji. Jeżeli wstępna analiza daje pozytywną prognozę współpracy z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta