Kiedy usługi magazynowania są związane z nieruchomością
Jeżeli polski podatnik świadczy usługi polegające na przyjmowaniu towarów, umieszczaniu ich na odpowiednich półkach, przechowywaniu oraz pakowaniu, wydawaniu ich klientowi, ładowaniu oraz ich rozładunku i wykonuje je na rzecz podmiotów, które nie mają w Polsce ani siedziby, ani stałego miejsca prowadzenia działalności, to mogą one być obciążone podatkiem za granicą. Istotne znaczenie mają zapisy umowy łączącej strony oraz faktyczny charakter i zakres czynności.
Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Poznaniu z 16 września 2014 r. (ILPP2/443-452/10/14-S/EWW).
We wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej podatnik wskazał, że prowadzi działalność w zakresie usług logistycznych, które obejmują m.in. pozyskiwanie materiałów, kontrolę jakości produktów, pakowanie komponentów w zestawy, a także dystrybucję. W ramach swojej działalności wnioskodawca oferuje kontrahentom mającym siedzibę w innych krajach Unii Europejskiej oraz w państwach trzecich kompleksową usługę magazynowania towarów.
Usługa taka obejmuje m.in. przyjmowanie towarów do magazynu i umieszczanie ich na odpowiednich półkach magazynowych, przechowywanie oraz pakowanie towarów, a także wydawanie ich klientowi. Usługi świadczone przez podatnika obejmują również ładowanie towarów oraz ich rozładunek.
Wnioskodawca wskazał także, że w odniesieniu do usług świadczonych na rzecz podmiotów mających siedzibę na terytorium innych państw członkowskich Unii Europejskiej lub poza nią miejsce opodatkowania powinno zostać ustalone zgodnie z ogólną regułą zawartą w art. 28b ust. 1 ustawy o VAT, tj. w miejscu siedziby...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta