Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Symulowanie choroby jest ryzykownym sposobem ucieczki od pracy

24 października 2014 | Prawo i praktyka | Rafał Krawczyk

UMOWY | Pracodawca ma prawo badać i oceniać, czy zatrudniony nie nadużywa zwolnienia 
lekarskiego. Niewykluczone, że wyjazd podwładnego w tym czasie lub świadczenie pracy 
w innym miejscu skończy się dyscyplinarką.

Zwolnienie lekarskie ma służyć pracownikowi do regeneracji sił umożliwiającej szybki powrót do pracy. W interesie szefa leży korzystanie z usług podwładnego w pełni sprawnego fizycznie i psychicznie. Wykorzystywanie zwolnienia do innych celów jest ewidentnym nadużyciem, na które pracodawca może stanowczo reagować. Dlatego musi niekiedy przeprowadzić kontrolę.

Stwierdzenie, czy zatrudniona osoba rzeczywiście jest chora i powinna się leczyć, tylko pozornie wykracza poza kompetencje pracodawcy. Na wiele sposobów może on sprawdzić, jak podwładny korzysta ze swoich uprawnień.

W orzecznictwie nie budzi sporów prawo szefa do kontrolowania, czy etatowiec nie próbuje go oszukać, udając się na fikcyjne zwolnienie lekarskie, potocznie zwane L-4. Sąd Najwyższy przyjmuje, że w interesie pracodawcy, ze względów organizacyjnych i finansowych oraz z uwagi na obowiązek wypłaty pracownikowi niezdolnemu do pracy wskutek choroby wynagrodzenia gwarancyjnego, leży to, aby podwładny jak najszybciej stał się zdolny do pracy. Dlatego, wykonując czynności łamiące zalecenia medyczne, pracownik postępuje sprzecznie ze swoimi obowiązkami, takimi jak lojalność wobec pracodawcy, świadczenie pracy i usprawiedliwianie nieobecności. Szef ma zatem prawo zbadać i ocenić, czy chory wybiera zwolnienie lekarskie zgodnie z jego przeznaczeniem i nie nadużywa go, aby w czasie nieobecności w firmie wykonywać inne...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9975

Wydanie: 9975

Spis treści
Zamów abonament