Blokada rachunku za długi
Środkiem egzekucyjnym przy ściąganiu zobowiązań podatkowych jest zajęcie rachunku bankowego. Fiskus może zablokować wszystkie rodzaje kont prowadzonych dla przedsiębiorcy. Można prowadzić egzekucję ze wspólnego rachunku wspólników spółki cywilnej, spośród których tylko jeden jest zobowiązanym.
Blokada rachunku bankowego przedsiębiorcy jest najczęściej stosowanym przez urząd skarbowy środkiem egzekucyjnym przy ściąganiu nieopłaconych danin publicznych. Zgodnie z art. 80 § 1 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (dalej u.p.e.a.) organ egzekucyjny dokonuje zajęcia wierzytelności z rachunku bankowego, przesyłając do banku (lub do właściwego oddziału banku) zawiadomienie o jej zajęciu. Zajęcie obejmuje egzekwowaną należność pieniężną wraz z odsetkami z tytułu niezapłacenia w terminie dochodzonej wierzytelności oraz koszty egzekucyjne.
Blokada konta następuje wraz z doręczeniem bankowi zawiadomienia (por. wyrok WSA w Warszawie z 25 listopada 2011 r.,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta