Urlop komplikuje liczenie zasiłku
Wynagrodzenie za niepełny miesiąc pracy, które wchodzi do podstawy zasiłkowej, zwykle uzupełnia się na jeden z dwóch sposobów. Ale jeśli pracownik korzystał wtedy również z wypoczynku, trzeba wybrać spośród czterech metod rachunków.
Przy obliczaniu zasiłku dla chorującego pracownika pewne trudności może sprawiać uwzględnienie wynagrodzenia za miesiąc, w którym przebywał on na urlopie wypoczynkowym i był nieobecny z powodu niezdolności do pracy. Taką pensję trzeba uzupełnić, ale w specyficzny dla tej sytuacji sposób.
- Mam problem z ustaleniem podstawy wymiaru zasiłku opiekuńczego dla pracownicy. Otrzymuje ona wynagrodzenie zasadnicze według stałej stawki za godzinę oraz premię, która jest obniżana (nieproporcjonalnie) w razie absencji z powodu choroby. W jednym z miesięcy, który muszę wziąć pod uwagę w rachunkach, kobieta nie dość, że była na chorobowym, to jeszcze otrzymała wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy. Jak mam uzupełnić wynagrodzenie za ten miesiąc? – pyta czytelniczka.
Przy ustalaniu wysokości zasiłków przyjmuje się, że pensja określona w stawce godzinowej to wynagrodzenie zasadnicze przysługujące w stałej miesięcznej wysokości. Zatem, co do zasady, jeśli trzeba je uzupełnić za jakiś miesiąc, aby uwzględnić w podstawie wymiaru świadczenia, przyjmuje się pełną miesięczną kwotę, jaką pracownik otrzymałby, gdyby przepracował wszystkie dni tego miesiąca.
Zatem jeśli pracownica jest zatrudniona na cały etat, to należną jej stawkę godzinową należy pomnożyć przez 8 godzin, a następnie przez liczbę dni roboczych, które miała obowiązek przepracować w tym miesiącu. Wliczamy tu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta