Kontrola kasy nie jest konieczna
Sprzedawca, któremu właściwie powierzono towar lub pieniądze do rozliczenia, nie uwolni się od odpowiedzialności za szkodę w mieniu, wskazując, że szef nie sprawdzał ich stanu na bieżąco.
Ryszard Sadlik
Warto stosować do sprzedawców zasady odpowiedzialności materialnej za powierzone mienie, bo odpowiadają za nie wtedy w pełnej wysokości. Od tej odpowiedzialności mogą się uwolnić tylko wtedy, gdy wykażą, że szkoda powstała z przyczyn od nich niezależnych, w szczególności z winy pracodawcy, który nie zapewnił warunków umożliwiających zabezpieczenie powierzonego majątku.
Najpierw umowa...
Aby skutecznie objąć pracownika reżimem odpowiedzialności za powierzone mienie, konieczne jest zachowanie warunków formalnych. Wynikają one z kodeksu pracy oraz z rozporządzeń Rady Ministrów z 4 października 1974 r. w sprawie wspólnej odpowiedzialności za powierzone mienie (DzU z 1996 r. nr 144, poz. 633) oraz z 10 października 1975 r. w sprawie warunków odpowiedzialności materialnej pracowników za powierzone mienie (DzU z 1996 r. nr 143, poz. 662). Chodzi przede wszystkim o:
- zawarcie umowy o wspólnej odpowiedzialności materialnej (gdy jest większa liczba pracowników) lub
- zawiadomienie na piśmie podwładnego o objęciu go taką odpowiedzialnością,
oraz o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta