Wypłata do końca pierwszego kwartału
Dodatkowe wynagrodzenie za 2014 rok trzeba przekazać pracownikom do 31 marca. Za niedotrzymanie tego terminu grozi grzywna za wykroczenie przeciwko prawom pracownika i odsetki.
Wynagrodzenie roczne wypłaca się nie później niż w ciągu pierwszych trzech miesięcy roku kalendarzowego następującego po roku, za który przysługuje to wynagrodzenie. Wyjątek od tej zasady dotyczy jedynie pracowników, z którymi rozwiązano stosunki pracy w związku z likwidacją pracodawcy. W takim przypadku trzynastkę wypłaca się w dniu rozwiązania stosunku pracy. Jeśli zatem stosunek pracy ustaje w trakcie roku kalendarzowego, np. z powodu przejścia na emeryturę czy rentę, to na pracodawcy nie ciąży obowiązek wcześniejszej wypłaty trzynastki. Może to zrobić, ale nie musi.
Grzywna i odsetki
Ustawa o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym nie wskazuje żadnych sankcji za niedotrzymanie terminu wypłaty trzynastki. Jednak z kodeksu pracy wynika, że grzywna za niewypłacenie w ustalonym terminie pensji albo innego świadczenia przysługującego pracownikowi może wynieść od 1 do 30 tys. zł....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta