Pełna kwota po przepracowaniu całego roku
Najważniejszą kwestią przy wyliczaniu trzynastki jest ustalenie składników płacowych, które należy uwzględnić w jej podstawie. Trzeba pamiętać o wyłączeniach określonych rozporządzeniami.
Wynagrodzenie roczne ustala się w wysokości 8,5 proc. sumy wynagrodzenia za pracę otrzymanego przez pracownika w ciągu roku kalendarzowego, za który przysługuje to wynagrodzenie. Uwzględnia się:
- wynagrodzenie i inne świadczenia ze stosunku pracy przyjmowane do obliczenia ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy,
- wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy,
- wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy przysługujące pracownikowi, który podjął pracę w wyniku przywrócenia do pracy.
Katalog wyłączeń
Podkreślić trzeba, że trzynastki nie oblicza się jak ekwiwalentu za urlop, ale przyjmuje się takie składniki jak przy jego wyliczaniu. Dlatego trzeba sprawdzić, czy pracowników, dla których jest ona ustalana, nie dotyczą szczególne regulacje w zakresie sposobu wyliczenia ekwiwalentu za urlop. Jest tak w przypadku nauczycieli i nauczycieli akademickich. W podanych w tabeli rozporządzeniach wymienione są składniki, które uwzględnia się i pomija przy obliczaniu ekwiwalentu za urlop.
Do innych pracowników jednostek sfery budżetowej stosuje się regulacje rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop. Z podstawy trzynastki wyłącza się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta