Zwrot sprawy do organu I instancji może pogorszyć sytuację strony
Wniesienie odwołania przez stronę może spowodować uchylenie zaskarżonej decyzji i przekazanie sprawy do ponownego rozpatrzenia organowi I instancji. Skutkiem takiego ponownego rozpoznania może być decyzja niekorzystna dla strony, która wniosła odwołanie.
Problem
Strona odwołała się od decyzji prezydenta miasta, nakładającej na nią karę za zajęcie pasa drogowego bez zezwolenia. Czy jeżeli samorządowe kolegium odwoławcze uchyli zaskarżoną decyzję i przekaże sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi I instancji, w wyniku takiego postępowania może zapaść decyzja pogarszająca sytuację strony, która wniosła to odwołanie?
Co mówią przepisy
Decyzje, jakie może wydać organ II instancji, są wymienione w art. 138 kodeksu postępowania administracyjnego (dalej: k.p.a.). Jest to katalog zamknięty. Organ odwoławczy nie może wydać innego rozstrzygnięcia niż określone w tym przepisie.
Organ II instancji wydaje decyzję, w której:
∑ utrzymuje w mocy zaskarżoną decyzję,
∑ uchyla zaskarżoną decyzję w całości albo w części i w tym zakresie orzeka co do istoty sprawy albo, uchylając tę decyzję, umarza postępowanie I instancji w całości albo w części bądź
∑ umarza postępowanie odwoławcze.
Organ odwoławczy może także uchylić zaskarżoną decyzję w całości i przekazać sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi I instancji, jeżeli decyzja ta została wydana z naruszeniem przepisów postępowania, a konieczny do wyjaśnienia zakres sprawy ma istotny wpływ na jej rozstrzygnięcie. Przekazując sprawę, organ II instancji wskazuje, jakie okoliczności trzeba wziąć pod uwagę przy ponownym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta