Inspekcja Pracy radzi
Okręgowy Inspektorat Pracy w Opolu prowadzi bezpłatne poradnictwo oraz popularyzuje prawo pracy w zakresie kampanii promocyjnej „Zanim podejmiesz pracę". Prezentujemy najciekawsze pytania zgłoszone przez pracodawców i pracowników w ostatnim okresie.
Pracownica zatrudniona na 3/4 etatu w równoważnym systemie czasu pracy pracuje niejednokrotnie dłużej, niż przewiduje grafik. Czy jeśli zaszła w ciążę, może pracować ponad określony w umowie o pracę wymiar czasu pracy?
Tak,
pracownica w ciąży może pracować więcej godzin, niż ma zaplanowane w grafiku. Czas pracy w równoważnym systemie nie może jednak przekroczyć w jej przypadku ośmiu godzin na dobę.
Od dnia, w którym pracownica złoży w zakładzie zaświadczenie lekarskie stwierdzające ciążę, obowiązuje ją zakaz pracy w godzinach nadliczbowych, zgodnie z art. 178 § 1 kodeksu pracy. Jeżeli chodzi o niepełnoetatowca, istotne są różnice między godzinami nadliczbowymi a tzw. ponadwymiarowymi. Pracą w godzinach nadliczbowych jest praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego podwładnego systemu i rozkładu czasu pracy (art. 151 § 1 k.p.). Natomiast pracą ponadwymiarową jest czas, w którym pracownik świadczy pracę ponad wymiar czasu pracy wynikający z umowy o pracę, ale...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta