Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy pracownik może liczyć na trzynastkę

20 stycznia 2015 | Administracja | Józefa Domeracka
Prawo do trzynastki  w pełnej wysokości przysługuje pracownikom zatrudnionym  w jednostkach sfery budżetowej, którzy przepracowali  u danego pracodawcy  cały rok kalendarzowy
autor zdjęcia: Michał Walczak
źródło: Fotorzepa
Prawo do trzynastki w pełnej wysokości przysługuje pracownikom zatrudnionym w jednostkach sfery budżetowej, którzy przepracowali u danego pracodawcy cały rok kalendarzowy
autor zdjęcia: Mirosław Owczarek
źródło: Rzeczpospolita

Dodatkowe wynagrodzenie roczne nie może być przyznane, 
gdy zatrudniony nie przepracował w jednostce sfery budżetowej 
co najmniej sześciu miesięcy w roku kalendarzowym, chyba że został zwolniony ze spełnienia tego warunku.

Dodatkowe wynagrodzenie roczne jest świadczeniem obowiązkowo wypłacanym pracownikom zatrudnionym w jednostkach sfery budżetowej. Zasady nabywania prawa do niego, ustalania wysokości oraz wypłaty określają przepisy ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej.

Katalog uprawnionych do tego świadczenia jest zamknięty. Został on określony wymienioną wyżej ustawą. Wskazuje ona również, kto nie może liczyć na otrzymanie tego świadczenia (patrz tabela).

Istotne efektywne wykonywanie pracy

Prawo do trzynastki w pełnej wysokości przysługuje osobom, które przepracowały u danego pracodawcy cały rok kalendarzowy. Uprawnionym do tego pełnego dodatkowego wynagrodzenia będzie także pracownik, który podjął pracę u danego pracodawcy nie później niż w pierwszym roboczym dniu stycznia roku, za który jest ono wypłacane, i pozostawał w zatrudnieniu do końca tego roku.

Natomiast pracownik, który nie przepracował u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego, nabywa prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego w wysokości proporcjonalnej do czasu przepracowanego, pod warunkiem że okres ten wynosi co najmniej sześć miesięcy.

Zdaniem Sądu Najwyższego wyrażonym w uchwale z 25 lipca 2003 r. (III PZP 7/03, OSNP 2004/2/26) i w uchwale z 7 lipca 2011 r. (III PZP 3/11, OSNP 2012/1-2/3) pojęcie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10044

Wydanie: 10044

Spis treści
Zamów abonament