Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Osiągnięte wyniki nie wyznaczają wymiaru etatu

03 marca 2015 | Dobra Firma | Ryszard Sadlik

rozliczenia | Przez stosowanie zadaniowego czasu pracy szef nie przenosi na pracownika ryzyka działalności gospodarczej. Nie może określić, że wymiar jego czasu pracy będzie zależał od uzyskania określonej kwoty ze sprzedaży.

Na podstawie art. 140 k.p. w przypadkach uzasadnionych rodzajem pracy lub jej organizacją albo miejscem jej wykonywania wolno wprowadzić system zadaniowego czasu pracy. Po porozumieniu z etatowcem szef ustala czas niezbędny do wykonania powierzonych zadań, uwzględniając czas pracy wynikający z norm w art. 129 k.p. Przepis ten określa, kiedy wolno wprowadzić zadaniowy czas pracy, oraz precyzuje, że zadania należy ustalać tak, aby mieściły się w ustawowym wymiarze.

Zadaniowy czas pracy można wprowadzić, gdy dla danej pracy trudno precyzyjnie określić moment jej startu i zakończenia lub gdy nie da rady kontrolować czasu poświęconego na wykonywanie pracy przez etatowca.

Poza rytmem

Ponadto sprawdzi się tam, gdzie podwładny pracuje poza normalnym rytmem funkcjonowania firmy, albo gdy zadania zależą od zmiennych, trudnych do przewidzenia okoliczności. Tak jest u przedstawicieli handlowych, inkasentów, doręczycieli czy kierowców. Pracownik ma do wykonania określone zadania, np. sprzedać towary, zebrać zamówienia od...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10080

Wydanie: 10080

Spis treści
Zamów abonament