Karany ma prawo głosu
Pracodawca nie może zmusić podwładnego do złożenia wyjaśnień w sprawie zarzucanych mu naruszeń przed nałożeniem na niego kary porządkowej.
Jednym ze sposobów dyscyplinowania pracowników jest stosowanie odpowiedzialności porządkowej uregulowanej w kodeksie pracy. Przepisy wskazują, jakie czynności pracodawca powinien wykonać, aby decyzja o ukaraniu była zgodna z prawem. Ważnym, ale niestety często pomijanym, wymogiem jest obowiązek wysłuchania podwładnego przed jego ukaraniem.
Przewinienia porządkowe
Obowiązkiem pracownika jest staranne i sumienne wykonywanie obowiązków mieszczących się w granicach umówionej pracy oraz wykonywanie w tym zakresie poleceń przełożonych. W przeciwnym razie określone w kodeksie pracy przejawy niesubordynacji szef może zwalczać za pomocą kar porządkowych.
Do przewinień porządkowych zalicza się:
- nieprzestrzeganie
– ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy,
– przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy,
– przepisów przeciwpożarowych,
– przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy,
- opuszczenie pracy bez usprawiedliwienia,
- stawienie się do pracy w stanie nietrzeźwości lub spożywanie alkoholu w czasie pracy.
Rodzaj kary – upomnienie, nagana, czy kara pieniężna – zależy od popełnionego przewinienia. Przed nałożeniem każdej z nich trzeba jednak wysłuchać pracownika.
Obowiązku wysłuchania nie należy traktować...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta