Sąd sprawdzi ocenę przełożonego
Mundurowi | Podobnie jak pracownik przywrócony do pracy nie dostaje wynagrodzenia za cały czas pozostawania bez pracy, również policjant będący w takiej sytuacji nie może liczyć na pełną rekompensatę uposażenia utraconego w wyniku wadliwej decyzji o zwolnieniu.
Małgorzata Jankowska
Uchylenie lub stwierdzenie nieważności decyzji o zwolnieniu ze służby w policji z powodu jej wadliwości stanowi podstawę przywrócenia funkcjonariusza do służby na stanowisko równorzędne. Rekompensatą za okres pozostawania poza służbą jest przysługujące mu świadczenie pieniężne równe uposażeniu na stanowisku zajmowanym przed zwolnieniem, nie większe jednak niż za okres sześciu miesięcy i nie mniejsze niż za jeden miesiąc. Tak stanowi art. 42 ust. 5 ustawy o policji (dalej uop). Jest to jedyne przewidziane w ustawie o policji finansowe „zadośćuczynienie" za wadliwe zwolnienie funkcjonariusza ze służby. Przez to jednak, że okres, za jaki ono przysługuje, wliczany jest do wysługi lat, jego wysokość (a właściwie liczba miesięcy, za jakie zostało przyznane) ma także wpływ na inne uprawnienia funkcjonariusza.
Ustawa o policji nie określa jednak, czym powinni się kierować przełożeni, decydując o jego wysokości. Dlatego pomocne może tu być orzecznictwo sądów administracyjnych, które takie wskazówki wypracowało.
Dostaje każdy, bez wyjątku
Świadczenie, o którym mowa w art. 42 ust. 5 uop, przysługuje każdemu przywróconemu do służby funkcjonariuszowi bez względu na podstawę prawną tego przywrócenia. Bez znaczenia jest też, czy jest to w karierze takiej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta