Przeznaczenie gruntu decyduje o obciążeniu
To zamiar dzierżawców przesądza o stawce podatku.
Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji z 13 stycznia potwierdził prawidłowość stanowiska gminy wydzierżawiającej nieruchomości z przeznaczeniem pod uprawy warzywno-kwiatowe (nr IPTPP1/ 443-730/14-7/AK).
Gmina wydzierżawia osobom fizycznym grunty o różnym przeznaczeniu, tj. usługowo-mieszkaniowe, budowlane, łąki, drogi itp. Są one wykorzystywane na cele rolnicze z przeznaczeniem pod ogródki przydomowe i uprawę własnych grządek warzywno-kwiatowych, co wynika z zawieranych umów. Faktury wystawia urząd miejski, zarejestrowany jako czynny podatnik VAT.
Osoby, którym samorząd oddaje w używanie działki, nie posiadają gospodarstw rolnych o powierzchni ponad 1 ha. Osoby te nie są rolnikami ryczałtowymi, o których mowa w art. 2 pkt 19 ustawy o VAT.
Gmina zapytała, czy dzierżawa korzystała ze zwolnienia z podatku przewidzianego w rozporządzeniu ministra finansów z 20 grudnia 2013 r. w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania tych zwolnień (DzU z 2013 r., poz. 1722). Zgodnie z § 3 ust. 1 pkt 2 tego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta