Nowe zasady udzielania zwolnień z podatku lokalnego
Od 17 lutego 2015 r. obowiązuje rozporządzenie, na podstawie którego gminy mogą udzielać pomocy regionalnej na tworzenie infrastruktury lokalnej, sportowej, rekreacyjnej oraz pomocy na kulturę i zachowanie dziedzictwa kulturowego. Pozwala ono także na udzielanie zwolnień z podatku od nieruchomości oraz podatku od środków transportowych przedsiębiorcom, którzy utworzą nowe inwestycje na terenie gminy.
Rozporządzenie z 9 stycznia 2015 r. w sprawie warunków udzielania zwolnień z podatku od nieruchomości oraz podatku od środków transportowych, stanowiących regionalną pomoc inwestycyjną, pomoc na kulturę i zachowanie dziedzictwa kulturowego, pomoc na infrastrukturę sportową i wielofunkcyjną infrastrukturę rekreacyjną oraz pomoc na infrastrukturę lokalną, jest naszym krajowym programem pomocy.
Podstawą do jego wydania było unijne rozporządzenie nr 651/2014 r. (zwane blokowym). Ponieważ obowiązuje ono od 1 lipca 2014 roku, gminy teoretycznie takich zwolnień mogą udzielać już od ubiegłego roku. W praktyce jednak przygotowanie takiego programu samodzielnie jest dość skomplikowane i wiele gmin czekało na krajowy program pomocy regionalnej.
Problemem notyfikacja
Gminy mogą teraz uchwalać własne programy pomocowe bez potrzeby ich notyfikacji w Komisji Europejskiej. Programy te – zgodnie z art. 19 ust. 3 ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych – muszą mieć formę uchwały rady gminy. Na jej podstawie będą udzielać zwolnień przedsiębiorcom, którzy zainwestują w regionie.
Dzięki nowemu rozporządzeniu gminy dostały potężne narzędzie do wspierania rozwoju gospodarki i infrastruktury społecznej w swoim regionie. Dotychczas korzystały z tego instrumentu niechętnie, bo z danych Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wynika, że tzw. uchwały...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta