Odpowiedzialność pracownika a ochrona autocasco
Czy pracownika, który łamie prawo i nie zachowuje ostrożności, doprowadzając do uszkodzenia służbowego auta, można pociągnąć do odpowiedzialności – analizuje prawnik Michał Jackowiak.
Jak ocenić sytuację statystycznego pracodawcy, którego pracownik np. niechcący przytarł lakier na masce lub po powrocie do zaparkowanego auta stwierdził, że jest uszkodzone, albo sam uszkodził pojazd w kolizji drogowej, do której doszło w wyniku przekroczenia dopuszczalnej prędkości? Każda z tych sytuacji wymaga odmiennego podejścia i rozwiązania.
Stary żart głosi, że najlepsze auto to samochód służbowy. Dlaczego? Bo niestraszny mu żaden krawężnik. Jednak istota tego żartu wiąże się z problemem wielu przedsiębiorców w zakresie zabezpieczenia własnych interesów poprzez należyte zagwarantowanie ochrony mienia, które ma służyć wykonywaniu prowadzonej działalności gospodarczej. Zwłaszcza w odniesieniu do tak wyjątkowego narzędzia pracy, jakim jest samochód służbowy.
Samochód służbowy gorzej zadbany niż prywatny
Niestety, wciąż dostrzegalne jest zjawisko traktowania samochodu służbowego ze zdecydowanie mniejszą dbałością niż pojazdu stanowiącego prywatną własność. Często spowodowane jest to poczuciem bezpieczeństwa pracownika, który wie, że samochód został ubezpieczony w ramach dobrowolnej umowy autocasco.
Powierzenie pracownikowi pojazdu służbowego niesie ze sobą oprócz niewątpliwych korzyści, jakie z tego tytułu dla niego wynikają, również odpowiedzialność za ewentualne szkody...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta