Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przy dzierżawie można, przy najmie lokalu już nie

11 marca 2015 | Dobra Firma | Robert Gorbaszewicz vel Gabrylewicz
Robert Gorbaszewicz vel Gabrylewicz
autor zdjęcia: M. P.
źródło: Rzeczpospolita
Robert Gorbaszewicz vel Gabrylewicz

CZYNNOŚCI PRAWNE | Przepisy dotyczące umowy najmu i dzierżawy, choć w wielu aspektach bardzo do siebie podobne, są interpretowane przez sądy w różny sposób.

Jedną z takich sytuacji jest możliwość modyfikacji przez strony zasad wypowiadania tych umów z powodu zaległości czynszowych. Terminowa płatność czynszu, odpowiednio przez najemcę czy dzierżawcę, ma kluczowe znaczenie dla biznesplanu każdego przedsiębiorcy prowadzącego działalność związaną z wynajmowaniem/wydzierżawianiem rzeczy. Okoliczność ta znalazła swoje odbicie w przepisach normujących te dwa stosunki prawne, zgodnie z którymi zwłoka w płatności czynszu stanowi główną podstawę wypowiedzenia umowy, odpowiednio przez wynajmującego lub wydzierżawiającego rzecz, bez zachowania terminów wypowiedzenia.

Jakie warunki

W przypadku umowy najmu rzeczy innej niż lokal do wypowiedzenia umowy wystarczająca jest sama zwłoka najemcy z zapłatą czynszu za dwa pełne okresy płatności, np. za dwa miesiące, gdy czynsz jest płatny miesięcznie (art. 672 kodeksu cywilnego). Gdy mamy do czynienia z najmem lokalu, poza zwłoką w zapłacie dwumiesięcznego czynszu (w przypadku lokalu mieszkalnego – trzymiesięcznego) konieczne jest także wcześniejsze pisemne zawiadomienie najemcy o zamiarze wypowiedzenia umowy oraz udzielenie mu dodatkowego miesięcznego terminu do zapłaty zaległego czynszu (art. 687 kodeksu cywilnego i art. 11...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10087

Wydanie: 10087

Spis treści
Zamów abonament