Przy dzierżawie można, przy najmie lokalu już nie
CZYNNOŚCI PRAWNE | Przepisy dotyczące umowy najmu i dzierżawy, choć w wielu aspektach bardzo do siebie podobne, są interpretowane przez sądy w różny sposób.
Jedną z takich sytuacji jest możliwość modyfikacji przez strony zasad wypowiadania tych umów z powodu zaległości czynszowych. Terminowa płatność czynszu, odpowiednio przez najemcę czy dzierżawcę, ma kluczowe znaczenie dla biznesplanu każdego przedsiębiorcy prowadzącego działalność związaną z wynajmowaniem/wydzierżawianiem rzeczy. Okoliczność ta znalazła swoje odbicie w przepisach normujących te dwa stosunki prawne, zgodnie z którymi zwłoka w płatności czynszu stanowi główną podstawę wypowiedzenia umowy, odpowiednio przez wynajmującego lub wydzierżawiającego rzecz, bez zachowania terminów wypowiedzenia.
Jakie warunki
W przypadku umowy najmu rzeczy innej niż lokal do wypowiedzenia umowy wystarczająca jest sama zwłoka najemcy z zapłatą czynszu za dwa pełne okresy płatności, np. za dwa miesiące, gdy czynsz jest płatny miesięcznie (art. 672 kodeksu cywilnego). Gdy mamy do czynienia z najmem lokalu, poza zwłoką w zapłacie dwumiesięcznego czynszu (w przypadku lokalu mieszkalnego – trzymiesięcznego) konieczne jest także wcześniejsze pisemne zawiadomienie najemcy o zamiarze wypowiedzenia umowy oraz udzielenie mu dodatkowego miesięcznego terminu do zapłaty zaległego czynszu (art. 687 kodeksu cywilnego i art. 11...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta