Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zemsta wagi państwowej

11 marca 2015 | Świat
Główny oskarżony Zaur Dadajew podczas posiedzenia moskiewskiego sądu
źródło: AFP
Główny oskarżony Zaur Dadajew podczas posiedzenia moskiewskiego sądu

Śledczy twierdzą, że lidera opozycji Borysa Niemcowa zabili Czeczeni, mszcząc się za wypowiedzi polityka o islamie. Opozycja uważa to za nonsens i próbę ukrycia prawdy. Według niej za morderstwo odpowiedzialny jest Kreml.

Andrzej łomanowski

Rosyjskie media piszą, że taką wersję zabójstwa jako główną przyjęli już policjanci prowadzący sprawę. Śledczy są przekonani, że zbrodnię wymyślili, zaplanowali i przeprowadzili dwaj byli oficerowie czeczeńskiego oddziału specjalnego wojsk wewnętrznych „Północ": aresztowany Zaur Dadajew i zabity w czasie aresztowania Bisłan Szawanow.

„[Z materiałów śledztwa] Można wysnuć jednoznaczny wniosek: zabójstwo Borysa Niemcowa było osobistą inicjatywą Dadajewa i Szawanowa. Nie mieli żadnych zleceniodawców" – miał powiedzieć jeden ze śledczych rosyjskiej agencji Rosbałt. Mimo to śledztwo bada „krąg [ich] znajomych, przede wszystkim mieszkających za granicą". Dwaj główni podejrzani mieli wciągnąć do współpracy kolejnych czterech, z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10087

Wydanie: 10087

Spis treści
Zamów abonament