Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy prenumeratę trzeba rozliczać w czasie

11 marca 2015 | Ekspert księgowego | Magdalena Zyskowska
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

ZASADY | Sposób ujęcia w księgach operacji związanych z zakupem rocznego dostępu do fachowej prasy będzie zależał od tego, czy spółka uzna jego wartość za istotną.

- Na początku bieżącego roku zamówiliśmy prenumeratę czasopisma branżowego. Jak powinniśmy ująć w księgach jej koszty? – pyta czytelniczka.

Prenumeraty czasopism charakteryzują się okresowością (tygodniki, miesięczniki, kwartalniki itd.) i najczęściej są opłacane z góry. Te cechy sprawiają, że koszty związane z ich zakupem zgodnie z art. 39 ustawy o rachunkowości (dalej: uor) zalicza się do czynnych rozliczeń międzyokresowych, gdyż niewątpliwie dotyczą one przyszłych okresów. Odpisów czynnych rozliczeń międzyokresowych kosztów powinno się dokonywać proporcjonalnie do okresu, jakiego dotyczy prenumerata. I tak np. dla prenumeraty rocznej miesięczne odpisy będą stanowiły 1/12 kosztu jej zakupu.

Zasada memoriału

Stosowanie czynnych rozliczeń międzyokresowych kosztów znajduje swoje uzasadnienie również w zasadzie memoriału, zgodnie z którą w księgach...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10087

Wydanie: 10087

Spis treści
Zamów abonament