Czy prenumeratę trzeba rozliczać w czasie
ZASADY | Sposób ujęcia w księgach operacji związanych z zakupem rocznego dostępu do fachowej prasy będzie zależał od tego, czy spółka uzna jego wartość za istotną.
- Na początku bieżącego roku zamówiliśmy prenumeratę czasopisma branżowego. Jak powinniśmy ująć w księgach jej koszty? – pyta czytelniczka.
Prenumeraty czasopism charakteryzują się okresowością (tygodniki, miesięczniki, kwartalniki itd.) i najczęściej są opłacane z góry. Te cechy sprawiają, że koszty związane z ich zakupem zgodnie z art. 39 ustawy o rachunkowości (dalej: uor) zalicza się do czynnych rozliczeń międzyokresowych, gdyż niewątpliwie dotyczą one przyszłych okresów. Odpisów czynnych rozliczeń międzyokresowych kosztów powinno się dokonywać proporcjonalnie do okresu, jakiego dotyczy prenumerata. I tak np. dla prenumeraty rocznej miesięczne odpisy będą stanowiły 1/12 kosztu jej zakupu.
Zasada memoriału
Stosowanie czynnych rozliczeń międzyokresowych kosztów znajduje swoje uzasadnienie również w zasadzie memoriału, zgodnie z którą w księgach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta