Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dwuletnie ograniczenie nie dotycz korekty

11 marca 2015 | Ekspert księgowego
Tomasz Moszczyński
autor zdjęcia: M. P.
źródło: Rzeczpospolita
Tomasz Moszczyński

Podatnik ma prawo do skorygowania błędnie wykazanej w deklaracji ulgi na złe długi aż do momentu, w którym upływa okres przedawnienia. Tak uznał niedawno Naczelny Sąd Administracyjny.

Edyta Łukowska ,Tomasz Moszczyński

W wyroku z 21 października 2014 r. (I FSK 1536/13) Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że w przypadku podatnika, który spełniając wszystkie przesłanki do skorzystania z ulgi na złe długi, skorygował podatek należny w niewłaściwym okresie rozliczeniowym, korekta właściwych deklaracji w trybie przepisów ordynacji podatkowej w celu naprawienia tej wadliwości i rozliczenia korekty w prawidłowym okresie rozliczeniowym nie jest ograniczona dwuletnim terminem wynikającym z art. 89a ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług, gdy nie stwierdzono oszustwa ani uszczerbku dla budżetu państwa.

Przepisy ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2012 r. upoważniały podatnika do skorygowania podatku należnego z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju w przypadku wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona. O uprawdopodobnieniu nieściągalności wierzytelności można było mówić w przypadku, gdy wierzytelność nie została uregulowana w ciągu 180 dni od upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze >patrz ramka.

Ramy czasowe, w których podatnikowi przysługiwało prawo do korekty podatku należnego, określał art. 89a ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z nim korekta mogła nastąpić w rozliczeniu za okres, w którym upływało 14 dni od dnia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10087

Wydanie: 10087

Spis treści
Zamów abonament