Dwuletnie ograniczenie nie dotycz korekty
Podatnik ma prawo do skorygowania błędnie wykazanej w deklaracji ulgi na złe długi aż do momentu, w którym upływa okres przedawnienia. Tak uznał niedawno Naczelny Sąd Administracyjny.
Edyta Łukowska ,Tomasz Moszczyński
W wyroku z 21 października 2014 r. (I FSK 1536/13) Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że w przypadku podatnika, który spełniając wszystkie przesłanki do skorzystania z ulgi na złe długi, skorygował podatek należny w niewłaściwym okresie rozliczeniowym, korekta właściwych deklaracji w trybie przepisów ordynacji podatkowej w celu naprawienia tej wadliwości i rozliczenia korekty w prawidłowym okresie rozliczeniowym nie jest ograniczona dwuletnim terminem wynikającym z art. 89a ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług, gdy nie stwierdzono oszustwa ani uszczerbku dla budżetu państwa.
Przepisy ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2012 r. upoważniały podatnika do skorygowania podatku należnego z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju w przypadku wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona. O uprawdopodobnieniu nieściągalności wierzytelności można było mówić w przypadku, gdy wierzytelność nie została uregulowana w ciągu 180 dni od upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze >patrz ramka.
Ramy czasowe, w których podatnikowi przysługiwało prawo do korekty podatku należnego, określał art. 89a ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z nim korekta mogła nastąpić w rozliczeniu za okres, w którym upływało 14 dni od dnia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta