Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Związek z czynnościami zwolnionymi wpływa na rozliczenie podatku

11 marca 2015 | Ekspert księgowego | Anna Główka
Anna Główka
autor zdjęcia: M P
źródło: Rzeczpospolita
Anna Główka

Jeśli podatnik po wybudowaniu budynku zmienił przeznaczenie części lokali ze sprzedaży na wynajem na cele mieszkalne, to musi jednorazowo skorygować odliczenie VAT w deklaracji za okres, w którym ta zmiana wystąpiła.

W 2010 r. podatnik uzyskał pozwolenie na budowę budynku usługowo-mieszkalnego wraz z infrastrukturą techniczną. Prace budowlane zostały rozpoczęte, ale rok później przedsiębiorca uzyskał zmianę pozwolenia. W trakcie realizacji inwestycji zadecydował bowiem, że parter budynku będzie wykorzystywany w działalności opodatkowanej (własna działalność gospodarcza lub wynajem na cele użytkowe), a pierwsze piętro i przekształcone w część mieszkalną poddasze obejmą mieszkania na sprzedaż. W trakcie budowy odliczał w całości VAT od materiałów i usług budowlanych. Ostatecznie parter obejmował 33,82 proc. całej powierzchni użytkowej, a pierwsze piętro i poddasze – 66,18 proc. Mieszkania nie zostały jednak sprzedane. A ponieważ pojawiły się osoby chętne na ich wynajem, przedsiębiorca podjął decyzję o ich wynajmie na cele mieszkaniowe. Lokale niemieszkalne i mieszkalne zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych. W grudniu 2012 r. podpisano umowy na wynajem mieszkań na pierwszym piętrze i poddaszu, natomiast na parterze inwestor...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10087

Wydanie: 10087

Spis treści
Zamów abonament