Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kara za nieprawdziwe informacje na etykiecie

11 marca 2015 | Dobra Firma | Aleksandra Tarka

Producent, który na ketchupie zawierającym sztuczne substancje zagęszczające umieszcza napis „Domowy smak” wprowadza w błąd konsumenta.

Sprawa dotyczyła kary nałożonej na producenta za wprowadzenie do obrotu produktu o niewłaściwej jakości. Konkretnie chodziło o ketchup. W trakcie kontroli inspektor wojewódzkiego inspektoratu jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych sprawdził oznakowania jednej partii tego produktu, a także pobrał do badań laboratoryjnych, urzędowe próbki. Kontrola wykazała, że na etykiecie ketchupu umieszczono napis „Domowy smak", podczas gdy do jego produkcji zastosowano substancje dodatkowe – zagęszczające: E412 i E1422.

Czego dotyczył spór

To ustalenie zaowocowało karą w wysokości 500 zł. Producent odwołał się od decyzji o jej nałożeniu. Nic to jednak nie dało. Główny inspektor jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych podkreślił, że producent na opakowaniu umieścił określenie „Domowy smak", mimo że wyrób, nie ma takich właściwości. Określenie to sugeruje bowiem, że jest to artykuł produkowany metodą domową w tradycyjny sposób. Może więc być postrzegany jako atrakcyjniejszy od otrzymywanych w sposób przemysłowy. Tymczasem weryfikacja jego składu wykazała, że nie został on wyprodukowany w domowy sposób. Nie posiada też tradycyjnego, świadczącego o domowym charakterze składu surowcowego. Surowcami do produkcji...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10087

Wydanie: 10087

Spis treści
Zamów abonament