Wsteczna korekta narusza zasadę praworządności
Wyłączenie wydatków objętych dofinansowaniem z kosztów podatkowych powinno nastąpić w miesiącu jego otrzymania.
Fiskus zarzucił spółce, że w rozliczeniu za 2010 r. spółka zawyżyła koszty uzyskania przychodów o wydatki sfinansowane z dotacji. W trakcie kontroli ustalono, że w marcu 2010 r. firma zawarła z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości umowę o dofinansowanie realizacji projektu. Spółka poniosła wydatki na środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne i zaliczyła do kosztów podatkowych odpisy amortyzacyjne od nich. Pozostałe wydatki w kwocie 130 tys. zł ujęła bezpośrednio w kosztach uzyskania przychodów 2010 r. Z wydatków tych w 2011 r. zrefundowano 80 tys. zł.
Urzędnicy stwierdzili, że otrzymane środki korzystają ze zwolnienia (art. 17 ust. 1 pkt 48 oraz art. 17 ust. 1 pkt 52 ustawy o CIT). A skoro tak, to jeśli wydatki zostały poniesione w 2010 r., a kwotę dofinansowania stanowiącą ich refundację uzyskano w 2011 r., to konieczne jest skorygowanie kosztów uzyskania przychodów w 2010 r. Oznacza to również konieczność korekty złożonych zeznań podatkowych. Zdaniem fiskusa wydatki podlegające w 2011 r. refundacji, zarówno stanowiące koszty bezpośrednie, jak i rozliczone...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta