Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Powtórka z historii: dolar zrównuje się z euro

11 marca 2015 | Ekonomia
Na rynku walutowym zanosi się na powtórkę sytuacji z początku wieku
źródło: Rzeczpospolita
Na rynku walutowym zanosi się na powtórkę sytuacji z początku wieku

Notowania dolara wobec złotego są już najwyżej od 2003 roku i szybko zbliżają się do kursu euro. Za kilka kwartałów dolar może być droższy niż euro.

Grzegorz Siemionczyk

Rajd dolara, który na przełomie stycznia i lutego stracił impet, w marcu gwałtownie przyspieszył. We wtorek amerykańska waluta była w stosunku do euro najsilniejsza od 2003 r. Za jedno euro było można kupić już tylko 1,07 dolara, w porównaniu do 1,20 dolara na początku roku.

Coraz bardziej prawdopodobne jest, że kursy dwóch najważniejszych śwaitowych walut się zrównaja co ostatnio miało miejsce w 2002 r. A to oznaczałoby przypuszczalnie także zrównanie się cen euro i dolara w złotych.

Rozbieżne drogi

Ale w średnioterminowych prognozach analityków tego jeszcze nie widać. Przeciętna wartość ich oczekiwań w ankiecie agencji Bloomberg sugeruje, że kurs euro w dolarach pod koniec br. będzie oscylował wokół 1,09. Większość analityków nie zaktualizowała jednak swoich prognoz w reakcji na ostatnie wydarzenia.

Z jednej strony chodzi o rozpoczęcie przez Europejski Bank Centralny skupu obligacji skarbowych w ramach prowadzonego od jesieni ilościowego łagodzenia polityki pieniężnej (QE). Wprawdzie frankfurcka instytucja zapowiedziała rozszerzenie QE już w styczniu, ale inwestorzy mogli podejrzewać, że wobec poprawiającej się koniunktury w strefie euro EBC częściowo się z tego wycofa. W...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10087

Wydanie: 10087

Spis treści
Zamów abonament